Nadanie tytułów Zasłużony dla Miasta Malborka dla Celiny Pacanowskiej i Fundacji Mater Dei (17.06.2016)

W imieniu Fundacji Mater Dei tytuł "Zasłużony dla miasta Malborka" odebrali jej prezes i wiceprezes, czyli Bernard Jesionowski i Andrzej Panek. Chyba większość malborczyków doskonale wie, za co. Mater Dei wyróżniono za osiem lat wytrwałej akcji, dzięki której mieszkańcom i turystów udało się przypomnieć o średniowiecznej figurze Matki Boskiej z Dzieciątkiem z zamkowego kościoła, zniszczonej w trakcie działań wojennych w 1945 roku, a odbudowanej 71 lat później. Przyczyniła się też do tego zbiórka publiczna zorganizowana przez fundację (środki przekazano Muzeum Zamkowemu jako wkład do dużej inwestycji na Zamku Wysokim).
Ciąg dalszy dostępny tutaj.

thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1


To nie jest jakieś tam miasto, to nie jest jakiś tam zamek (18.04.2016)

Powiedział tak (m.in.) w swym wystąpieniu gość z Wiednia, Bruno Platter, Wielki Mistrz Zakonu NMP Domu Niemieckiego. Powiedział to podczas uroczystej sesji Rady Miasta Malborka, która zgromadziła znamienitych mieszczan rodzimych i przyjezdnych, z wielu zaprzyjaźnionych miast Europy. Przybyli senatorowie, konsulowie, członkowie różnych organizacji i partii, różnych przedstawicielstw. Powiało wielkim światem i ciężarem trudnej historii – wzajemnych relacji różnych mieszkających, na przestrzeni wieków, w Malborku narodowości i narodów.
Ciąg dalszy dostępny tutaj.

thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1


Wyniki konkursu literackiego i plastycznego (14.04.2016)

Protokoły komisji dotyczące przebiegu konkursów dostępne tutaj.


Madonna wraca na Malborski Zamek (26.03.2016)

thumb-1Symbol Malborka, patronka i opiekunka miasta, które od Jej imienia wzięło nazwę Marienburg, wraca po 70 latach na swoje miejsce, do niszy kościoła na Zamku Wysokim w Malborku. Zniszczona na skutek działań wojennych w styczniu 1945 roku figura Marii 17 kwietnia 2016 roku zostanie po rekonstrukcji uroczyście odsłonięta w obecności m.in. wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego, przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i kościelnych. Duża w tym zasługa powołanej w 2008 roku fundacji Mater Dei mającej na celu krzewienie idei odbudowy figury i zbieranie na to funduszy. Zadanie zostało zrealizowane, zgromadzone środki przekazane Dyrekcji Muzeum Zamkowego w Malborku. Fundacja we współpracy ze Stowarzyszeniem Filatelistów Malborka postanowiła w związku z uroczystością odsłonięcia posągu Madonny wydać znaczek personalizowany. Autorem projektu znaczka jest p. Waldemar Gąsior. Przedstawiono na nim fragment odtworzonej figury Matki Bożej i logo fundacji.


Jerzy Zimnicki


Zaproszenie na uroczystość odsłonięcia Figury Madonny (23.03.2016)

Zarząd Fundacji Mater Dei ma zaszczyt zaprosić wszystkich przyjaciół i sympatyków w niedzielę 17 kwietnia 2016r. na godz. 13.30 na uroczyste zakończenie prac konserwatorskich Zespołu Kościoła NMP na Zamku Wysokim w ramach Funduszu EOG W tym prezentację odrestaurowanej figury Madonny z Dzieciątkiem we wschodniej niszy kościoła oraz odsłonięcie płyty pamiątkowej Fundacji Mater Dei.

Program uroczystości:
• 13.30 Uroczysta msza święta w kościele św. Jana na Starym Mieście.
• Uroczyste odsłonięcie tablic pamiątkowych na placu przy nowych kasach MZM
• Krótki występ chóru Lutnia Za organizatorów.

thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1


Konkursy Fundacji Mater Dei (17.01.2016)

Fundacja Mater Dei ma przyjemność zaoferować państwu konkursy związane z odsłonięciem odbudowanej monumentalnej figury Madonny, więcej informacji na temat konkursu literackiego tutaj, oraz konkursu plastycznego tutaj.


Wigilia Fundacji Mater Dei (09.12.2015)

W dn. 09.12.2015r. członkowie i sympatycy fundacji „Mater Dei” uczestniczyli w spotkaniu opłatkowym z udziałem władz samorządowych i duchownych malborskich, na którym wspólnie życzyli sobie pomyślności, zdrowia oraz realizacji zamierzeń na wszystkich polach swojego działania. Spotkanie miało miejsce w gościnnych progach lokalu Grot.

thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1


Wspólne zdobienoie figury Madonny (27.11.2015)

Członkowie i przyjaciele fundacji „Mater Dei” fizycznie uczestniczyli w tworzeniu figury Madonny wklejając w jej powłokę fragmenty mozaiki, co prezentujemy na fotografiach.
Pełna fotorelacja z placu budowy dostępna tutaj.
Pełna historia zdjęciowa rekonstrukcji Madonny dostępna tutaj.
Informacje na temat rekonstrukcji można również znaleźć na TV Malbork.

thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1


Nagroda Burmistrza miasta Malbork (29.10.2015)

Fundacja otrzymała nagrodę za wspieranie działań na rzecz kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji. Odsłonięcie Madonny zaplanowano na 14 kwietnia 2016r., więcej na temat podsumowania działalności fundacji na stronie TV Malbork.

thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1


Z wizytą u Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego w Wiedniu (31.06.2015)

Zakon Krzyżacki w bieżącym roku obchodzi 825 rocznicę powstania ,miasto Malbork w roku 2016 będzie obchodziło 730 rocznice nadania praw miejskich , Muzeum Zamkowe w Malborku w marcu 2016 r ukończy prace konserwatorskie i budowlane w zespole kościoła NMP w tym rekonstrukcję monumentalnej figury Madonny. Była to okazja aby członkowie Koła Przewodników Malborskich i fundacji „MATER DEI” reprezentując też władze miasta oraz Muzeum Zamkowe zaproszeni przez Wielkiego Mistrza odwiedzili siedzibę główną zakonu w Wiedniu. Spotkanie odbyło się w III dekadzie czerwca 2015 r , mialo uroczysty charakter , WM Bruno Plater z wielką sympatią i zainteresowanie wysłuchał informacji od p. B. JESIONOWSKIEGO oraz A. PANKA na temat prowadzonych działań konserwatorskich popartych prezentacją multimedialną oraz informacji o dokonaniach i bieżacej pracy fundacji „MATER DEI”. Następnie zwiedziliśmy siedzibę Zakonu w tym kościół św ELżbiety i skarbiec. Spotkanie zakończyło się wręczeniem przez wyżej wymienionych WM ZK Bruno Platerowi symboliczych upominków od władz miasta Malborka , Muzeum Zamkowego w Malborku ,Koła Przewodników w Malborku ,Browaru Gościszewo oraz fundacji „Mater Dei” , zaś Wielki Mistrz w dowód uznania wręczył medale pamiątkowe i wydawnictwa pamiątkowe.

thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1


Zarząd i Rada FMD na budowie (25.06.2015)

W czerwcu 2015r. członkowie Rady i Zarządu fundacji „MATER DEI” korzystając z życzliwości odpowiedzialnych za prowadzenie prac konserwatorskich w kompleksie kościoła NMP odwiedzili miejsca prac budowlanych. Przewodnikiem był oczywiście nie zastąpiony Bernard Jesionowski. W ocenie uczestników wizytacji zakres wykonywanych prac oraz ich efektywność robi wrażenie. W załączeniu kilka fotografii dokumentujących to wydarzenie.

thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1


Na zawsze w naszej pamięci, Arkadiusz Binebesel (11.05.15)

Pan Arkadiusz był zawsze Malborżaninem. Nie malborczykiem – Malborżaninem właśnie. Bo On stał się nim wtedy, gdy mieszkający tu Polacy to niemieckie wówczas miasto nazywali Malborgiem. Urodzony w 1930 roku gdańszczanin całe swoje życie związał z Malborkiem. Przybył tu w najtrudniejszych i najstraszniejszych czasach – czasach okrutnej wojny. Okrutnej szczególnie dla Polaków. A polską rodzina Binnebesel była zawsze. Był Tym Człowiekiem, który połączył miniony świat Marienburga z tym powojennym, polskim Malborkiem. Zawsze powtarzał, że to jego ziemia, jego świat, jego Ojczyzna. I swoimi czynami, swoim całym życiem o tym świadczył. Zapamiętał to miasto oczyma dziecka jeszcze z figurą patronki miasta ustawioną we wschodnim zamknięciu kościoła. I gdy kilka lat temu zrodziła się inicjatywa odbudowy tej figury Malborskiej Madonny, przywrócenia jej miastu, Pan Arkadiusz swoje siły i czas poświęcił temu celowi. Wszedł w skład Rady Fundacji Mater Dei, która za cel postawiła sobie przekonanie gremiów decyzyjnych do tego przedsięwzięcie, która prowadziła zbiórkę środków finansowych na ten cel. Jego marzeniem było spojrzenie w oblicze odbudowanego posągu, powrót do obrazów zapisanych w jego świadomości w dzieciństwie. Nie spojrzał w oblicze Najświętszej Panienki, zabrała go śmierć. Ale spojrzał na model posągu będący kopią oryginały wykonaną w skali 1:10 wiedząc, że w marcu 2016 roku figura wróci na swe miejsca. I ta figura – Jego marzenie – 31 marca 2016 roku pojawi się znowu w malborskiej panoramie. 30 kwietnia pożegnaliśmy Pana Arkadiusza. Złożyliśmy Jego doczesne ciało w Malborskiej Ziemi. On tu pozostanie na zawsze – materialnie na tej ziemi, ale i świadomości ludzi, którzy mieli szczęści Jego znać. ¯egnamy Cię Arku, i dziękujemy za to co zrobiłeś.


Spoczywaj w Pokoju!thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1


Wycieczka do Wiednia - aktualizacja (31.03.15)

Ostateczny termin zgłoszenia i wpłata cząstkowa do biura podróży Pana Borowskiego upływa z dniem 07.04.2015r.
Ostateczne, potwierdzone szczegóły wycieczki dostępne tutaj.
W razie jakichkolwiek zapytań proszę kontaktować się z:

Andrzej Panek
Kom.: 601 398 708
E-mail: hakis1@interia.pl


Konferencja fundacji Mater Dei (19.03.15)

Konferencja odbyła się 13 marca w ośrodku konferencyjnym Karwan, poświęcona była monumentalnej figurze Madonny.
Prezentacja zawierająca zdjęcia z całej działalności fundacji tutaj.
Pełna fotorelacja konferencji dostępna tutaj.

thumb-1 thumb-1 thumb-1


"WIEDEÑ Z WIZYTĄ U WIELKIEGO MISTRZA" (03.02.15)

Już tylko do 15 lutego 2015r. przyjmowane będą zapisy chętnych do wyjazdu na wycieczkę organizowaną przez fundację Mater Dei przy udziale biura podrózy Vertigo Holiday do historycznego i cudownego miasta jakim jest Wiedeń. Wycieczkę zatytułowaliśmy „WIEDEÑ Z WIZYTĄ U WIELKIEGO MISTRZA”.
Jest to wyprawa która powinna zainteresować mieszkańców i sympatyków historii zamku i miasta Malborka jak również historii Zakonu Krzyżackiego ale również historii powszechnej. W programie zaplanowano zwiedzanie siedziby zakonu, skarbca oraz audiencja u Wielkiego Mistrza, zwierzchnika Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie (popularnie nazywanego Krzyżackim) opata Bruno PLATTERA oraz wiele innych atrakcji.
Dalsze informacje dostępne tutaj.
Szczegóły wycieczki dostępne tutaj.

Zaproszenie na konferencje naukową (02.02.15)

13.03.15r. W ośrodku konferencyjnym Karwan obędzie się spotkanie naukowe poświęcone monumentalnej figurze Madonny. Fundacja Mater Dei ma zaszczyt zaprosić wszystkich zainteresowanych.


thumb-1

Fundusz Norweski oraz zbiórka cegiełek za maj (17.06.14)

W związku z pozyskaniem przez MZM środków z tzw. Funduszu Norweskiego z dniem 01.05.2014r. do 31.08.2014r. Fundacja "Mater Dei" po raz ostatni wznowiła sprzedaż cegiełek wartościowych jako ofiarę na rzecz odbudowy Madonny. Miejscem sprzedaży jest pomieszczenie kuchenne Wielkiego Refektarza.
Dzięki zaangażowaniu przewodników zamkowych oraz wolontariuszy staramy się nam nagłośniać i zachęcać do wsparcia szeroką rzeszę odwiedzających zamek turystów. Wynik finansowy z sprzedaży cegiełek wartościowych w miesiącu maju przedstawia się następująco:
-3 tyś 390 zł
-65 €

Dziękujemy wszystkim darczyńcom!

thumb-1 thumb-1

Noc Muzemum (18.05.14)

W sobotę 17 maja odbyła się kolejna edycja „Nocy Muzeum” w Malborku, była to też okazja do zaprezentowania się naszej fundacji i tym razem punkt sprzedaży cegiełek zlokalizowaliśmy w Wielkim Refektarzu. Wynikiem naszego działania było pozyskanie kwoty 773zł.

thumb-1

Bal Fundacji Mater Dei (25.02.14)

Plakat balu dostępny tutaj.
Krótka zapowiedź wideo dostępna tutaj.
Krótkie podsumowanie balu dostępne tutaj.

Czarne Krzyżackie (16.11.13)

Miło nam zakomunikować, iż do grona Patronów naszej Fundacji dołączył Browar Gościszewo. Nowy darczyńca zaprezentował produkt w postaci piwa Czarne Krzyżackie, z którego dochód będzie aktywnie wspierał nasze działania. Informacje na ten temat, a tym samym propagowanie szczytnego celu Mater Dei zostały zawarte na etykiecie nowego piwa. Wszystkich piwoszy i sympatyków naszej Fundacji zapraszamy na degustację Czarnego Krzyżackiego już wkrótce, podczas I Karnawałowego Balu Charytatywnego.

Roczne sprawozdanie ze sprzedaży cegiełek (7.10.13)

Miło nam poinformować, iż w okresie od 1.05.12r. do 31.08.13r. Fundacja sprzedała cegiełki za łączną kwotę 57 tyś 119 zł (PLN). Wszystkim Darczyńcom serdecznie dziękujemy.

Mater Dei u Wielkiego Mistrza (19.09.13)

Zarząd Fundacji „Mater Dei” pragnie zaprosić swoich przyjaciół i sympatyków do udziału w wycieczce do Wiednia i Pragi. Główną atrakcją będzie spotkanie z Wielkim Mistrzem Zakonu Krzyżackiego w Wiedniu.
Szczegółowy program wycieczki dostępny tutaj.

Wielki Mistrz w progach Mater Dei (16.08.13)

Po raz kolejny na naszym Zamku gościliśmy Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego B. Platter’a.

thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1

CEGIE£KI (06.08.13)

Członkowie Fundacji kontynuując dzieło upowszechniania wśród turystów odwiedzających Muzeum Zamkowe w Malborku idee odbudowy figury Madonny w miesiącu lipcu 2013r. sprzedali cegiełki na kwotę:
-6 tyś, 497 zł, 22/100 gr.
-141 €, 35/100 centów
-9 $ (USA)
Cegiełki występują w nominałach 2, 5, 10, 20, 50zł. Zarząd Fundacji Mater Dei kieruje słowa uznania do przewodników malborskich za aktywne upowszechnianie naszej inicjatywy , podobne uznanie wyrażamy Paniom sprzedającym nasze cegiełki i rozdającym foldery informujące o FMD.

CEGIE£KI (18.07.13)

Fundacja Mater Dei kontynuując dzieło upowszechniania wśród turystów odwiedzających nasze Muzeum, ideii odbudowy figury Madonny lokowanej w otworze okiennym kościoła w obszarze Zamku Wysokiego w miesiącu czerwcu 2013r. sprzedała cegiełki na kwotę :
-3 tyś, 579 zł, 50/100 gr.
-186 €, 50/100 centów
Cegiełki wydrukowano w nominałach 2,5,10, 20, 50 zł. Słowa uznania zarząd FMD kieruje do Koła Przewodników Malborskich za aktywne upowszechnianie naszej inicjatywy , podobne uznanie należy się Paniom sprzedającym nasze cegiełki i rozdającym foldery informujące o celach FMD .


thumb-1 thumb-1

PODZIÊKOWANIA (15.07.13)

Zarząd Fundacji Mater Dei kieruje gorące podziękowania na ręce absolwentów kursu przewodnickiego ,którzy w dniu uroczystego zakończenia kursu przekazali na rece V-ce Prezesa zarządu fundacji Andrzeja Panek dowód wpłaty na kwotę 440 zł z przeznaczeniem na odbudowę figury Madony , za wsparcie i realną pomoc w naszej codziennej działalności statutowej dziękujemy i życzymy powodzenia i wielu radości w pracy przewodnickiej.


thumb-1

CEGIE£KI (01.06.13)

Z dniem 01.05.2013r. Fundacja „Mater Dei” wznowiła sprzedaż cegiełek jako ofiarę na rzecz odbudowy Madonny. Miejscem sprzedaży jest pomieszczenie kuchenne Wielkiego Refektarza. Dzięki zaangażowaniu przewodników zamkowych oraz wolontariuszy udaje się nam nagłośnić i zachęcić do wsparcia szeroką rzeszę turystów odwiedzających zamek. W miesiącu maju 2013r. sprzedaliśmy w tym punkcie cegiełki o łącznej wartości:
-4671 zł, 89/100 gr.
-253 €, 70/100 centów
-25 $ (USA)

Szczegółowe informacje dotyczące cegiełek dostępne tutaj.

INFORMACJA DLA PRZEWODNIKÓW (29.04.13)

Do 1945 roku jednym z najpowszechniej rozpoznawalnych symboli zamku malborskiego była wschodnia elewacja Zamku Wysokiego z ustawioną w centralnej blendzie kościoła figurą Madonny z Dzieciątkiem. Ta nadnaturalnej wielkości, wykonana ze sztucznego kamienia postać Matki Boga od połowy XIV wieku była ukoronowaniem dzieła Rycerzy Zakonnych. Malborski zamek był jednocześnie w rozumieniu jego mieszkańców Domem Marii. Ten ustalony przez budowniczych ład runął wraz z kościołem zamkowym zimą 1945 roku. Ta olbrzymia, ponad 8 metrowej wysokości, rzeźba odlana została przez średniowiecznych mistrzów ze sztucznego kamienia.
Pełna lista informacji dla przewodników dostępna tutaj.

thumb-1 thumb-1 thumb-1 thumb-1